Pořízení osmáka

deguzoo 3.jpg

Na inzerát od "chovatele"

Nabídka mláďat na inzertních portálech je docela hojná. Takovéto osmáky pořídíte v cenové hladině od několika desetikorun do maximálně 200 Kč. Jedná se zejména o mláďata z nechtěného početí, případně od člověka, který chce dopřát svým osmákům možnost odbýt si své pudy. Nicméně neřeší, zda se jedná o příbuzné jedince, věk budoucí matky, případně častost porodů. Pořízení osmíka z takovéhoto home chovu je sice levné, ale kupujete zajíce v pytli: 

-genetické neduhy, které se projeví později a mohou z Vás vytáhnout vyšší finanční hotovost, pokud se mu rozhodnete pomoci a zajdete k veterináři, 

-slabá mláďata, kterým se mnohdy nikdo nevěnuje a jsou velmi plachá a někdy koušou. 

  

Jak poznat, že se jedená o home chov, kterému se raději vyhnout: 

-velmi nízká cena, 

-osmíci jsou nabízeni bez výpisu předků, 

-barvy, které mají vlastní označení mezi chovateli, jsou laicky přepsána (hnědý, šedý, béžový...), 

-home chovy nemají vlastní webové stránky, 

-jednodušší jednání (ber, nebo nech být), 

-citové vydírání (kup, nebo půjdou hadovi), 

-při odběru osmíka nepřijde nabídka zhlédnutí klece ani rodičů, 

-minulost rodičů mnohdy neznámá. 

  

V tomto případě ušetříte na pořizovací ceně, nicméně podpoříte mnohdy nevhodné podmínky chovu a tzv domácí množírny. 

Zverimex

Nabídka mláďat je zde omezenější a cenově se pohybuje řádově ve stokorunách. Jedná se hlavně o osmáky, které jsou geneticky příbuzní. V takovýchto prodejnách jsou bohužel samečci i samičky v jedné ubikaci a nový majitelé si domů odnesou často mladou samičku, která se již sama musí stát matkou. Prodavačky mnohdy netuší o jaké pohlaví se jedná, a tak místo dvou samečků dostanete pár. A sami se stáváte nechtěně home chovatelem. Po porodu sameček téměř hned samičku nakryje, takže začne začarovaný kruh. A právě toto je natolik demotivační, že se osmíků lidé mnohdy zbavují a svádí to na alergii ( což je myslím dnes v módě spolu větou "...jinak skončí jako krmení u hada..."). Pořízením osmáka ze zverimexu podporujete velkochovy, které nehledí na potřeby osmáků ( jak na krmení, tak na genetickou výbavu, zdravotní stav, bydlení...). Opět nevidíte rodiče, nevidíte jak bydleli, než se ocitli v obchodě, neznáte předky... Takovýmto osmíkům se nikdo nevěnuje, a tak nejsou na lidi zrovna zvyklí. 

Video z množírny. Jen pro silné povahy: https://www.youtube.com/watch?v=SUV2LFJUwfo

degu zoo.jpg
degu zoo 2.jpg

Zájmový chov

Jelikož u nás zatím není klub osmáka degu, jedná se v České republice prozatím o zájmové chovy. Nabídka mláďat je zde mnohdy omezena. Je to také z důvodu, že zájmových chovů není zrovna moc, a také se berou ohledy na chovné samičky. Nechává se jim čas na odpočinek. Cenová relace se pohybuje v závislosti na barvě osmáka, a to od řádu stokorun po několik tisíc. Mnohdy při výběru osmíka skládáte  rezervační zálohu. Každý zodpovědný chovatel s Vámi vždy komunikuje, zodpoví případné dotazy, pomůže s čímkoliv... Nabídne Vám možnost zhlédnout podmínky jeho chovu a neodbíjí Vás. Při koupi osmíka ze zájmového chovu dostává každý osmák výpis předků, jeho barva je řádně označena, dokonce i víte, jaké geny tito osmáci nesou. Osmíkům se chovatelé věnují snad každý den, jsou zvyklí na lidský kontakt a jejich potrava je vyvážená. Osmíka nedostanete dříve, než jsou již plně samostatní a splňují i váhovou toleranci.