Hádky a boje

Ve volné přírodě se znovu a znovu stává, že skupinu opouštějí mláďata i dospělá zvířata. Jelikož to při chovu domácích zvířat není možné, může toto někdy vést k bojům uvnitř skupiny.

 

Od 6. měsíce života začnou osmáci testovat své limity a vyjasňovat pozici v hierarchii. Ve věku 1-1,5 roku se boje stávají intenzivnějšími, protože jde o pozici vůdce skupiny. Během puberty (maximálně 2 roky) dochází k dalším bojům, časem toto výrazně slábne.

Další příčinou bojů může být i hormonální změna u samic v době říje. Většinou říje probíhá na konci podzimu a začátkem zimy (konec listopadu - začátek ledna). 

Kdy je nutné oddělit?

Neoddělujte příliš brzo!

Mějte trpělivost, souboje osmáků mohou často vypadat velmi špatně, ale je důležité, neoddělovat je příliš brzy.

 

V neškodných sporech - majitel musí zachovat klid a POUZE sledovat. Vždy by mělo být ticho, po menší výměně názorů zavládne v kleci klid, aby se napadený osmák mohl vzpamatovat.

Oddělení by nemělo proběhnout bezprostředně po malé hádce nebo po vytvoření takzvané „koule“, rozhodně vyjasňování může vést k tvorbě koule bez kousnutí nebo zranění - za tímto účelem musí majitel svému zvířeti zkontrolovat rány. Menší škrábance nebo občasné kousnutí „jsou v pořádku“ a měly by být pouze dezinfikovány a pozorovány. Často se tvoří abscesy, které lze pouze cítit, ale nejsou vidět, proto je důležité zvíře denně kontrolovat.

 

Oddělení osmáků je nutné pouze v případě kousnutí do oblasti hlavy nebo žaludku - nebo samozřejmě

s extrémně mnoha a hlubokými kousnutími na zádech nebo výrazným vyčerpáním.

 

Osmáka bychom neměli  z klece zcela vyjmut, ale pouze oddělit přepážkou (klec v kleci).

 

Nesahejte mezi ně rukou!

Osmáci jsou obvykle tak rozzuření, že kousají vzrušením všechno, co se k nim blíží - a kousnutí osmáka je velmi bolestivé. S kusem lepenky nebo pantoflem, ručníkem můžete snadno vstoupit mezi ně a vyjmout osmáka, jakmile se od sebe vzdálí. Fouknutí nebo vydávání hluku je někdy také úspěšné, takže se osmáci navzájem krátce vzdálí a můžete je oddělit.

 

dvojka.PNG

Druhy boje

Hierarchie ve skupině se opakovaně vyjasňuje znovu v různých intervalech. Existují neškodné boje, které nevedou ke zranění, nebo opakovaně vyhrocené boje, ve kterých je / by měl být ze skupiny osmák oddělený.

     Je důležité umět rozlišovat mezi různými druhy bojů.

Hádka - neškodná


Hádající se osmáci stojí na zadních nohách a navzájem se boxují předními tlapkami, běhají kolem  sebe a hlasitě kňučí a dokonce kopou zadními nohami. Neškodný „boj“ obvykle rychle skončí, když se podřízené zvíře stáhne. 


 

Chování, které naznačuje snadné boje:

  • Naskakování na sebe

  • Označování ostatních osmáků

  • Box / kickbox

Hádka -  mezistupeň
 

Průměrnost v soubojích osmáků je často těžké uhodnout, zvláště pokud s tím majitel nemá letité zkušenosti. Údajně neškodná potyčka může rychle gradovat. V tomto případě je potřebné osmáky sledovat a v krajním případě napadaného osmáka oddělit. Do bojů nikdy nezasahujte rukama, přivodíte si tak zranění, které je velmi bolestivé.

Chování, které naznačuje boje, u kterých je nutné osmáky sledovat:

 

  • Vrtění ocasem

  • Drkotání / skřípění zubů

  • Nahánění

Aker.PNG
Neo.PNG

Hádka - zlá
 

Vážné boje naznačují, že ani jeden osmák není připraven se stáhnout a podřídit se tomu druhému. Začíná to podobně, jako neškodná hádka, ale protivníci se navzájem snaží pěkně rychle se kousnout. Obvykle mají za cíl kousnout do krku nebo břišní oblasti. Boj je téměř úplně tichý. Výše postavené zvíře se snaží protivníka jasně zahnat, pokud se nestáhne, je někdy vážně zraněno nebo dokonce zabito nadřízeným osmákem. Napadnuté zvíře musí být odděleno ze skupiny a resocializováno .

 

Chování, které naznačuje těžké boje:

  • Bitva v "kouli" (delší než 5 sekund a s kousnutím)

  • Kousnutí do krku nebo břicha

  • Lov bez přestávky (opravdu bez přestávky)  

SOUBOJE O ÚZEMÍ A HODNOSTI

Obecně by měl být rozlišován souboj o území a hodnost/ postavení

 

Hodnostní boje

Tyto boje se opakují znovu a znovu, a to i u dlouholetých skupin. Tyto boje jsou hlavním důvodem, proč lze socializaci provádět pouze s předělem a trpělivostí.

 

Uzemní boje

Tyto boje probíhají jak v neutrálním prostředí,  obvykle při přesunu nové klece nebo po úplném vyčištění klece. Také v případě socializace , kdy je skupina nově vytvořena a území a pozice musí být znovu přiřazeny.

 

Zdroj: https://www.dein-degu.de/

Aker 2.PNG