Je osmák opravdu to pravé pro mě?

186520729_487689965988756_62459766050481

Dříve, než se rozhodnete právě pro osmáka, je dobré zvážit, zda je to zvíře vhodné pro Vás. I když se to tak ze začátku nemusí jevit, může se později ukázat, že osmák není ta pravá volba. 

Chci jen jedno zvířátko, aby se se mnou mazlilo: v tomto případě na osmáka ani nepomýšlejte. Osmákovi nikdy nemůžete nahradit společníka stejného druhu. Osmák se v tomto případě nemá podřizovat Vám a Vašemu času, který s ním budete trávit. Máte své zájmy, práci, školu, přátelé, povinnosti... Proto osmáčky pořizujeme minimálně ve dvojici stejného pohlaví. Dobře se snáší jak kluci, tak holky.

Bydlím v podnájmu: asi bych se zamyslel nad tím, kde se vidím tak za 5 let. To, že nyní máte bydlení, kde máte vše povoleno, nic neznamená. Kdoví, jak to bude za oněch 5 let. Jelikož se osmák dožívá i 10 let, nemusí Vám po nějaké době jejich společnost vyhovovat a nastává radikální řešení.

Alergie: u osmáka je minimální % vzniku alergie, ale i přesto tato možnost je. Ve větší míře může spíše dojít k alergiím na věci spojené s chovem osmáka. Například seno, jistý druh podestýlky, případně se můžete osypat po kontaktu jejich močí s rankou po poškrábání. 

Osmáčky chtějí moje děti: děti chtějí spousty věcí, které je po čase omrzí. Pořizovat jakékoliv zvíře jen proto, že jej chtějí děti, je obrovský nesmysl. Je dobré učit děti zodpovědnosti, ale pořád jsou to děti.  A je také důležité, abyste byli schopni převzít danou zodpovědnost Vy, když děti selžou. A to se vším všudy. Řešit poté vše inzerátem "Daruji", "Levně prodám", případně jiný drastičtějším způsobem je pouze o tom, že zodpovědnost selhala právě u Vás. 

Je to jen hlodavec, moc toho nepotřebuje: ano, je to hlodavec. Po několika letech v jejich společnosti bych se nebál tvrdit, že je to takový pes v kožichu hlodavce. Je to chytrý tvor a potřebuje spousty podnětů k tomu, aby se jeho osobnost mohla co nejvíce projevovat. Mnoho osmáků je frustrováno životem v kleci, která nesplňuje jejich nároky na pohyb, jejich zvídavou povahu a vlastně i celkový život. Člověk musí být hodně nápaditý, aby vymýšlel stále nové a nové věci. I o tom to je. Určitě se jim dá zpestřit den proběhnutím po pokoji, samozřejmě pod Vašim dohledem. Takže otázka: "Máte dostatek nápadů, fantazie a hlavně prostoru?"

Jak tedy začít

1. Základem všeho jsou informace: pokud jste se již rozhodli, že osmáci jsou to pravé ořechové, nastal čas nasbírat dostatek informací o chovu nových členů rodina. Co vše osmák potřebuje ke spokojenému a dlouhému životu s Vámi. Mnoho informací najdete na stránkách zájmových chovů, ve formě článků a odkazů. Všechny zájmové chovy jsou na jedné lodi a snaží se sepisovat informace z praktického hlediska. Určitě bych se zaměřil na stránky, kde vidíte pravidelné aktualizace a nebojte se informace porovnávat. V případě jakýchkoliv nesrovnalostí je možné se na některý zájmový chov obrátit. Každý správný chovatel Vám moc rád pomůže a poradí.

2. Investice do bydlení: první velkou investicí je pořízení vhodné ubikace. Mnohdy to je největší položka, do které investujete. A věřte mi, že se to vyplatí. Vhodný výběr klece poslouží jako vila pro její osazenstvo a také jako obrovská televize pro Vás. Dejte si načas a hledejte. Někdy je to opravdu oříšek najít co nejvhodnější klec, která splní nároky a také požadavky na místo ve vašem pokoji. A pokud se najde, je potřeba ji mnohdy ještě přizpůsobit, Vyzkoušejte třeba amazon: https://www.amazon.de/-/cs/ref=nav_logo

3.Hledání nových členů rodiny: pokud již máte vše připravené, případně finišujete, je správný čas se poohlížet po osmáčcích. Určitě nespěchejte. Minimálně každé jaro bývá velký baby boom a je možné vybírat ze spousty osmáčků ze zájmových chovů. U řádného chovatele je možné osmáčky předběžně rezervovat s předstihem. Mnohdy se povede trefit i barvičku. Správný chovatel Vám případně dokáže pomoci najít nového parťáka i u jiných chovatelů a zkontaktovat se s nimi.  Na mnoha portálech se najdete mnoho inzerátů na osmáčky, dokonce i barevné s neodolatelnou cenou. Je jen na Vás, jak se rozhodnete. Pokud máte chvilku, přečtěte si pár řádků zde: https://www.midasdegu.com/po%C5%99%C3%ADzen%C3%AD-osm%C3%A1ka. Jednejte zodpovědně.

4. Správná komunikace: nezapomínejte na to, že pokud se na někoho obrátíte s prosbou o pomoc, případně se zajímáte o některého z volných osmáčků, rozepište se a nezapomeňte na představení. Vyhněte se stylu: "Za kolik je osmák u vás, díky". "Odkud jste?" I styl psaní vytváří obrázek o Vás, na to nezapomínejte. Pokud se tedy již rozhodnete započnout jakoukoliv komunikaci, prosím, věnujte ji nějaký čas.